Den här Turbon har använts av Volvo i flera reklam- och marknadsföringssammanhang. Nu ska den säljas på auktion!

Kombifeber på auktion
Reportage

Kombifeber på auktion

Publicerad 1 oktober 2018 (uppdaterad 1 oktober 2018)

Att hitta en klassisk Volvokombi i fint skick med låga miltal är inte lätt. Men nu på onsdag ska ett antal kombibilar från Volvo säljas på auktion – bland annat en 240 Classic med bara 1 277 mil på mätaren!
En del bilar är för bra för sin egen skull. De rullar och går trots att de lastas för tungt och servas knapphändigt. En kombi från Volvo kan gå 40 – 50 000 mil innan den till slut hamnar på skroten.

Men det finns förstås undantag, bilar som av någon anledning gått väldigt lite eller som har renoverats. Och några av dem ska nu säljas på Bilweb Auctions auktion på onsdag den tredje oktober.

Bland objekten finns en 245 Turbo som använts av Volvo i flera olika reklam- och marknadsföringssammanhang. Lika vit som turbon är en GL från 1988 som bara gått 4 300 mil. Men på den här auktionen är den inte den mest extrema lågmilaren. Det är en mörkröd GL Classic 1993 som bara har 1 277 mil på mätaren. En av de allra sista 245:orna och en av de som gått allra minst!

Kolla in vårt bildspel med Volvokombibilarna som ska säljas på auktion!

Auktionen är nätbaserad via bilwebauctions.se och budgivningen är i full sving. Final den tredje oktober.

Relaterade bildspel

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.