Maratonauktion i Milano!
Reportage

Maratonauktion i Milano!

Publicerad 17 november 2016 (uppdaterad 24 november 2016)
Helgen 25-27 november hålls kanske Europas största entusiastbilsauktion någonsin i Milano. Sothebys låter under tre dagar 430 bilar och mängder av motorcyklar, cyklar och automobilia gå under klubban. Och helt utan reservationspriser!
Affärsmannen i Treviso ägde en rad företag i värdetransportbranschen. Istället för att betala skatt använde han stålarna till att köpa roliga bilar och en massa annat för.

Men nu vill skattemyndigheterna ha tillbaka sina pengar och samlingen säljs av Sothebys på uppdrag av italienska staten. Man har hyrt en hel mässanläggning i Milano där auktion kommer att på under 9-10 timmar per dag under tre dagar.

Utbudet är helt otroligt med superbilar som Porsche 959 och mängder av Ferrari och enklare vagnar som Lancia och Alfa Romeo.

Auktionen har givits namnet Duemila Ruote – 2000 hjul – och det stämmer med råge!

Här kan du kolla in auktionen

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.