
Quiz, Jorden runt med Opel
Publicerad 19 februari 2016
Nöten 223
Nu blir det Oplar igen, få bilar har gjorts i så många olika skepnader runtom i världen som just Opel, känner ni gen dess avlägsna och exotiska släktingar.
Kommentarer
7 av 12, nytt rekord (trumvirvel, Göteborgsvits)! Hyfsat bra gissningar med tanke på att jag kunde svaret på exakt noll av av frågorna.
Äsch, jag var ju säkert på , att det var Rhodesia.....rolig quiz i alla fall!
Vilda chansningar!
Prickade in hälften, nöjd ändå för utan chansningar hade det blivit en fjärdedel :-D. Snacka om slampkrypare, GM verkar följa samma policy som en viss tysk matvarukedja för att ge intryck av att ha många fler märken än de verkligen har i påsen X-D. Envoy är förresten ett sånt där nationellt "märke" som Chevrolet Nova (Chevy II, inte nån av de där ommärkta Toyota Corolla från senare decennier) såldes under i tror det var Kanada när de inte salufördes som Acadian. Chevrolet är annars vanligt på olika Opel i Sydamerika och Rekord C tillverkades faceliftad i Brasilien in på tidigt 90-tal som Chevrolet Opala med Pontiacs 2,5-liters Iron Duke rakfyra (Commodore A blev Commodoro med Chevrolets raksexa). När det gäller Kadett i synnerhet verkar det finnas oräkneliga varianter mer eller mindre tillverkade på licens utanför GM-koncernen i Sydostasien och många fd Sovjet-republiker. Japanska Isuzu Gemini var att börja med en Kadett C som också såldes som Holden (Australien) och Buick-Opel (USA). I Sydkorea byggde nån inhemsk lastbilstillverkare den som pickup på 70-talet, upplagan lär ha varit liten. En fd arbetskamrat behövde en generator till en 80-tals Kadett E och skogsskrotaren han besökte dök upp med nåt ur en dumpad bärplockarbil av nåt okänt euroasiatiskt märke. Japanska Denso hade leverat generatorn som normalt brukar vara från Bosch men i grunden var det en Kadett bakom lösnäsan så den passade till elsystemet ändå.
5/12 Bra jobbat! :-) Lurigt, men kul!
Kul quiz!Fick 7 av 12
7/12. Ganska nöjd med det.