Amazon 123 GT på auktion – nytt rekord på gång?
bilweb auctions 5-6 maj

Publicerad 3 maj 2018 (uppdaterad 3 maj 2018)
Prisutvecklingen för klassiska Volvobilar – och inte minst Amazon – blev på auktionen i Olofström i höstas närmast explosiv. Då såldes en vit Amazon 123 GT för 325 000 kronor och sedan dess har flera fina bilar sålts på samma nivå.

Men det är uppenbart att det ska vara toppexemplar av eftertraktade modellvarianter för att plånböcker ska öppnas på allvar. Det går fortfarande att hitta fina och mycket presentabla bruksexemplar för mellan 50 000 och 75 000 kronor om man inte är så noga med antalet förgasare.

Nu bjuds kanske världens mest välkända Amazon 123 GT ut av Bilweb Auctions – den originalrenoverades på 1990-talet och har varit med på världsutställningen i Kina och flera andra internationella utställningar.

Budet ligger i skrivande stund på 275 000 kronor men reservationspriset är inte uppnått. Ska den stiga ytterligare och kommer den att gå ännu högre än Amazonen i Olofström? På lördag den 5 maj får vi veta!

I dag torsdag är det visning hos Bilweb Auctions. Bland annat kommer Klassikers Fredrik Nyblad kommer att vara där, inte minst för att visa sin Volvo 165 som också ska säljas på auktionen.

Se auktionen här!

Relaterade bildspel

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.