En av fem Volvo 262C Cabriolet på auktion!
Solaire

Publicerad 25 juli 2019 (uppdaterad 25 juli 2019)
I Klassiker 7/2019 berättar vi historien om när en karossfirma i Kalifornien skulle börja bygga Volvo 262C som cabriolet. Men det blev bara fem exemplar och i dag finns fyra kvar. Nu ligger en av bilarna ute på EBay.
När Volvo North America skulle fixa en femtioårspresent till sin chef Björn Ahlström sparade man inte på krutet. Newport Coachworks i Santa Ana fick uppdraget att förvandla en Volvo 262C till cabriolet.

Bilen blev så lyckad att Newport Coachworks bestämde sig för en begränsad serieproduktion under varumärket Solaire – planer för 50 bilar fanns och man tänkte sig att de skulle säljas genom Volvos handlare. Men trots att Volvo North America till en början var med på planerna blev det bara fem exemplar. Volvo i Göteborg såg en konflikt mellan att vara en tillverkare med säkerhet som främsta vapen och att erbjuda en cabriolet som ansågs vara en mycket osäker biltyp.

20192507133122.jpg?itok=KcZ2hzmt

Av de fem byggda bilarna finns fyra kvar, berättar Fredrik Nyblad i sin artikel i Klassiker 7/2019. Den först byggda som gavs till Volvochefen finns numera i Sverige och ägs av Urban Jonsson i Kil och det är den bilen vi kör i vår artikel. En annan bil finns i Norge och en tredje i Belgien.

20192507133141.jpg?itok=4xRKCDgz

Den fjärde bilen finns i Vancouver i Kanada. Den ligger just nu ute på EBay och just nu är det är åtta dagar kvar på auktionen.

20192507133154.jpg?itok=PNACQh_O

Så här beskrivs bilen som är att betrakta som ett renoveringsobjekt.

“1981 volvo 262 bertone convertible , one of only 4 or 5 made by Solaire in california, commisionned by north American Volvo dealers.this one was commissioned and owned by Don Docksteader the Vancouver Volvo dealer.This car had four documented owners , the car is complete and original , in running condition and had no major accident ( insurance report available) Car has 205 000 kms , engine was replaced by volvo dealer at 141 000kms , more work was done at 182 000 , valves and timing chains .Car is drivable but starts shaking around 80 kms / h , needs new tires , new front shock and alignement , possibly new front end bushings , slight clonk in rear end when going from 2nd to 3 gear .There is rust around the windshield , perforating rust in the spare wheel well , on each side of the retractable roof , driver side at the foot of driver , floor has been pushed in , obviously somebody put the jack on the wrong spot .rust also at the front of both rear wheels arches.”

20192507133209.jpg?itok=b6RA32R7

Av budgivningen att döma är intresset stort, just nu ligger högsta budet på 18 000 dollar, omkring 170 000 kronor.

Håll koll på auktionen här!

Länkar