Fordsamling på auktion
Reportage

Fordsamling på auktion

Publicerad 25 november 2020 (uppdaterad 25 november 2020)
Tupp-Bengt Perzon var en välkänd Fordhandlare i Hälsingland som även samlade på sig en rad klassiska Fordar. Nu säljs de på auktion.
Tupp-Bengt Persson grundade legendariska Tuppz Bil i Bollnäs som med tiden växte med en rad filialer i olika städer. Han gick bort 90 år gammal 2006 och nu säljs en mindre samling Ford av Bilweb Auctions.

I flera fall saknas startnycklarna och bilarna har stått still länge men de verkar ha förvarats väl. Totalt handlar det om åtta bilar, här är några av dem.

Vackert färgsatt Ford Taunus 12M 1960 där en navkapsel och startnycklar saknas. Skicket beskrivs som bra med smärre defekter, en omlackering gjordes för många år sedan. Bilweb Auctions tror på 40-50 000 kronor.

När Ford Anglia 105E dök upp 1959 var formgivningen chockernade modern. När det här exemplaret tillverkades 1966 hade de flesta vant sig och både fenorna och den sneda bakrutan började kännas gammalmodiga. Bilweb Auctions beskriver exemplaret som en lågmilare med några mindre rostskador i framskärmarna. Bedömt värde 40-50 000 kronor.

En till synes välbevarad Cortina De Luxe 1965 med dragkrok – kommer den som så många andra bas-cortinor att förvandlas till ett sportredskap för skog eller bana? 40-50 000 kronor tror auktionsfirman att den landar på.

Tänk att det en nästan 100 år gammal bil inte är dyrare! T-Forden från 1926 har visserligen inte startats på många år och den renovering som gjordes för länge sedan lämnar en del övrigt att önska men stilen är helrätt. Bilweb Auctions tror på 75-90 000 kronor.

Den Ford som rönt flest och högst bud i samlingen är den nyaste! Men så är Ford Focus RS 2003 en väldigt speciell bil. Tvålitersmotorn med turbo gav 212 hk vilket räckte för en toppfart på över 230 km/h. Eftersom Focus RS endast var framhjulsdriven var den utrustad med en aktiv diff från Quaife.

Den byggdes bara i 4 501 numrerade exemplar och detta är nummer 4151. Den såldes ny av Tuppz och har stannat i familjen sedan dess, mätarställningen visar strax över 4 000 mil. Auktionsfirmans värdering lyder på 130 000 – 180 000 kronor och reservationspriset uppnåddes kort efter att budgivningen startat.

Auktionen avslutas den 26 november och är Bilweb Auctions sista för i år.

Följ budgivningen på Bilweb Auctions

Länkar