Fransmän på auktion
Reportage

Fransmän på auktion

Publicerad 22 oktober 2020 (uppdaterad 23 oktober 2020)
Arvikaprofilen ”Torparn” hade en bred bilsamling. Nu ska delar av hans samling säljas på auktion, bland annat är det flera Citroën, Peugeot och Renault.

Samlingen av fordon från Lennart ”Torparn” Johansson säljs på nätauktion av Bilweb Auctions. Bilarna och några motorcyklar säljs med lågt satta reservationspriser.

Periodmässigt sträcker sig samlingen från 1920-talet till slutet av 1970-talet. Många av de äldsta bilarna, som den här Citroënen är totala renoveringsobjekt.

Den här Peugeot 403:an från 1959 är nog betydligt enklare att få ut på vägarna igen.

Den har stått avställd ända sedan 1984. Hög tid för ändring på det!

En Renault Dauphine som motvilligt lämnade sin plats i maskinhallen utanför Arvika där delar av ”Torparns” samling stått.

Budgivningen startar den 23/10 och avslutas den 29/10. Du hittar auktionen på www.bilwebauctions.se

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.