Viggen på auktion!

Viggen på auktion!

Reportage

En Saab 9-3 Viggen i cabrioletutförande går under klubban den 7 december. Fullutrustad och byggd i ett fåtal exemplar kanske den återvänder till Sverige efter 19 år i USA?

Många USA-sålda svenska bilar kommer tillbaka till Sverige på ålderns höst. Och det är inte bara bilar från de "rostfria" staterna som skeppas hit, även exemplar som brukats i förhållanden liknande de svenska anses intressanta nog för att kosta på en transport över Atlanten.

Ofta är de USA-specade bilarna bättre utrustade än de svensksålda och andra små variationer i utförande lockar oss.

På amerikanska auktionssidan www.bringatrailer.com finns just nu en Saab 9-3 Viggen Cabriolet 2001 ute till försäljning – en auktion utan reservationspris.

Saab 9-3 Viggen var toppmodellen i programmet och lanserades 1999 med 2,3 liters turbomotor på 225 hk, senare 230 hk. Chassit var uppgraderat, speciella fälgar, spoilerkit och emblem utmärkte modellen. Viggen fanns som både täckt och öppen, totalt byggdes 4 600 exemplar. De sista åren såldes den bara i USA-utförande.

Så här beskrivs exemplaret som är till salu:

The car is one of approximately 365 examples finished in Steel Grey for the US-market in the 2001 model year. Styling cues include revised bumper covers, side skirts, Viggen fender badges, and fog lights as well as a rear spoiler and a Sweden flag emblem fitted to the trunk lid.

Bilen har gått 122 000 miles, knappt 20 000 mil, och har en del skador på såväl sufflett som kaross så det ska bli intressant att se vad slutpriset hamnar på.

På bakluckan sitter redan ett S-märke – kanske någon ser det som en uppmaning?

Taggar: Reportage, Saab 9-3

Hej!