Golf på vintern – det går väl inte så bra? Men en lågmilad jämtlandskörd Volkswagen Golf nerlusad med tillbehör kan kanske vara något. Nu säljs den på auktion.
Det är hög tid att få upp ögonen för andra generationen Volkswagen Golf. Den lanserades 1983 och var på samma gång mycket lik den första Golfen men rymligare och bättre hopskruvad. Nu säljer Jämtlands Auktionsbyrå en Golf CL -87 som bara har gått 9 582 mil på auktion på Tradera.
Bilen har nyligen bytt ägare men har tidigare bara haft en ägare sedan ny. Alla besiktningsprotokoll och underlag för genomförd service finns enligt auktionsföretagets beskrivning. ”Utvändigt ger bilen ett mycket bra helhetsintryck, enstaka repor, inga anmärkningar vad vi kan se”, skriver Jämtlands Auktionsbyrå.
Det är inte bara skicket som gör den här Golfen till något extra. Den förste ägaren verkar ha gillat biltillbehör. Den är en provkarta på prylar som var populära på 1980-talet. Här finns bland annat grill med extraljus, snowcap, reflexramp, vindavvisare och i kupén sitter det en överdragsklädsel på sedan bilen var ny.
Fortfarande är andra generationen Volkswagen Golf billiga att köpa, speciellt om det är vanliga modeller som CL med en motor på 75 hk. Ett exemplar i riktigt bra skick kan kosta 25 000 – 35 000 kronor om man hittar en sådan. Den här jämförelsevis lågmilade bilen som nu ska säljas på auktion kan kanske vara värd mer. Auktionen avslutas den 26 december klockan 22:00. Här är en länk till auktionen.
Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.