Bilmuseet som försvann – nu ska det säljas på auktion
Reportage

Publicerad 25 april 2018 (uppdaterad 25 april 2018)
I västgötska Gillstad fanns ett motormuseum som stängde i början av 2000-talet. Samlingen såldes vidare då och efter att ha stått undanställd i 15 år ska stora delar av den säljas på auktion den femte maj.
I en plåtlada i Gillstad i Västergötland drev en radio & tv-handlare under många år ett bilmuseum. Samlingen hade han skapat genom att ta in gamla bilar i inbyte under 1950- och 60-talen när priserna på radio och tv var höga och gamla bilar var billiga. Handskrivna informationstavlor berättade om bilarna i museet och en biltidning skrev ”Museum i Törnrosasömn, bilmuseet i Gillstad är så unikt att det borde stå på museum”. Några år efter att handlaren gick bort såldes samlingen av hans familj i början av 2000-talet på ett bräde. Köpare av de 50 objekten var två män från Skåne som tänkt sig få liv i bilarna och sälja dem vidare. I en lada utanför Tomelilla arbetade männen och deras vänner med att renovera bilarna. Verksamheten bedrevs som ett företag. Flera ovanliga bilar togs isär och delar lämnades iväg på renovering. Ett par av bilarna hann färdigställas men det gick trögt och kostnaderna för renoveringarna kunde inte räknas hem. Efter 15 år tröttnade den ena delägaren av samlingen och begärde deras företag i konkurs. Nu ska bilarna som finns i konkursboet säljas på nätauktion hos Bilweb Auctions den 6 maj. Omkring 30 fordon säljs då och några kommer att säljas på en senare auktion den 30 juni.

Foto: Thure Elgåsen/Västergötlands museum.

Relaterade bildspel

Länkar

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.