Reportage

Lågmilad Golf på auktion

Publicerad 14 februari 2021 (uppdaterad 18 februari 2021)
Bilar med lågt miltal och få ägare brukar sätta igång budgivning på auktioner. Nu ska en VW Golf II med bara 1 600 mil på mätaren säljas av Bilweb Auctions.
I Klassiker nr 2/2021 har vi en köpguide till Volkswagen Golf generation två. Bilen som vi fotograferat till reportaget har bara gått 2 200 mil. Men nu är en nästan likadan till salu. Det är också en röd CL från 1986, men den här bilen har bara gått 1 600 mil.

Enligt Bilweb Auctions köptes bilen ny av den kvinna som nu passerat 90 år och inte längre vill köra bil. ”Det finns inte en skada, inte en repa eller stenskott på bilen” skriver Bilweb Auctions. Bilen har under en period varit till salu på Blocket för 80 000 kronor utan att bli såld. Nu anger Bilweb Auctions värdet till 90 – 110 000 kronor.

Nätauktionen avslutas den 18 februari och du hittar VW Golfen här!

Uppdatering 2021-02-18: Det vinnande budet på auktionen blev 90 000 kronor.

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.