Bild
Nästa artikelNorrtoppen
Publicerad 20 juli 2008
Sverigeresan
Med en Rolls-Royce Silver Shadow 1969 gjorde vi Norrbotten. Det blev en Sverigeresa som bjöd på renar, paddor och en stor gästfrihet.
Bensinumseum i Älvsbyn, En imponerande Citroënsamling i Kypasjärvi och en märklig Volvo 144 i Kalix-Nyborg, resan i Norrbotten bjöd på mängder av upplevelser. Läs mer i Klassiker nr 7/2008!
Kommentarer
Det har verkligen varit roligt att läsa om de turer ni gjort i Norr- och Västerbotten. Som boende i Norrbotten och med rötter från Kalix fanns mycket bekant att njuta av. Vad vi har själva måste ju värderas. På semesterresa i Västerbottens inland i somras med diverse irrfärder såg jag mycket som passat bra att läsa om. Tänk så härligt det kan vara att se en väl bevarad järnhandel.