Över 100 utrop på fransk auktion
Reportage

Publicerad 2 november 2021 (uppdaterad 2 november 2021)
Bilar, bilar, bilar och några motorcyklar – sammanlagt över 100 utrop blir det på nätauktion när samlaren Richard Romagnys fordon går under klubban hos Artcurial.
A French Collection kallas den, auktionen som öppnar den 4 november och avslutas den 22 november. Visning hålls 18-21 november.

Och många av bilarna är franska, men inte alla: Vad sägs om Citroën Ami, DS, CX och 2CV? Peugeot 203, 204, 304 liksom 604, 505 och 205?! Renault 4, 5, 17 och 30?! Men också Simca, VW, Cadillac, Mercedes, BMW och Voisin! Ja, vi har inte nämnt alla.

Interiören i Peugeot 604 SL, 1978. Uppskattat pris: 12 000 till 18 000 euro. Inget reservationspris.

Många av modellerna finns i flera olika exemplar och de flesta säljs utan reservationspris. Ett gäng motorcyklar finns också att ropa hem liksom en udda traktor, en gokart – och en biltransportbil. Häpp, köp den och en bil sen är det bara att flyga ner och hämta vinsten!

Peugeot 403 Fourgonnette, 1960. Uppskattat pris: 10 000 till 15 000 euro. Inget reservationspris.

Renault 5 TL, 1974. Uppskattat pris: 10 000 till 15 000 euro. Inget reservationspris.

Citroën CX 2400 GTI, 1978. Uppskattat pris: 40 000 till 60 000 euro. Inget reservationspris.

Voisin C3 C " Queen Alexandra", 1922. Uppskattat pris: 50 000 till 70 000 euro. Inget reservationspris.

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.