Bild
Nästa artikel
Blandat från Backamo
Publicerad 14 april 2014
träffreportage
Backamo marknad ligger tidigt på säsongen och lockar många nyfikna till det gamla excercisfältet utanför Uddevalla.
Kommentarer
Jag vill påstå att Renault Juvaquatren i fyndskick är en Opel Kadett , möjligen en Olympia jag har svårt att skilja dom åt vissa årsmodeller.
Den vattenkylda(?) Monarkmoppen tarvar en egen artikel i Moped! Vad? När? Och framförallt varför?
Jag vill inte "påstå" att Juvaquatren är en opel, den ÄR en det! En av veteranhobbyns BIG NO NO! Ta aldrig fel på dessa.... (skämt åsido, även som Renaultist inser jag att modellerna påminner om varandra, men inte SÅÅ mycket)
Nya skyltarna behöver inte diskuteras eftersom de ÄR JÄTTEFULA! Hann tyvärr inte regga "pappas 4CV" i tid, vilket ger de fula skyltarna den dag den renoveras. Borde inte veteranhobbyfolket verka för att få bort EU-tecknet och likt danskarna få nyttja gamla typer av skyltar. T. ex länsbokstavsskyltarna. Sådant är lagligt i Danmark!!!(dvs. de gamla svarta emaljerade skyltar som vi minns dem från förr.)
renaulten är en opel !!