Samling på auktion

Video

Ett tjockt lager damm ligger på många av bilarna i "Torparns" samling som nu ska säljas på nätauktion. Följ med in i maskinhallen där ett 50-tal bilar och motorcyklar förvarats de senaste åren.

Läs reportaget om auktionen i Klassiker 9/2020

Klassiker 9/2020 bjuder på allt från en 25-hästars DKW-buss till en V12-bestyckad Jaguar XJ-S. Dessutom Alfa Romeo Bertonecoupén, Volvo 265, Renault R10 och en stor samling som ska gå på auktion. Missa inte heller Klassikerkampen – tre redaktörer får 20 000 kronor var att köpa en klassiker för!

Tidningen finns i butik fram till den 21 november 2020 men kan också beställas i vår webbshop. Priset inkluderar frakt inom Sverige.
Budgivningen är igång och många reservationspriser uppnåddes ovanligt tidigt. En Porsche 356 kan gå för 140 000 kronor och en VW Typ 3 för 42 500. Det handlar visserligen om renoveringsobjekt men det det luktar fyndkänsla ändå.

Nätauktionen avslutas den 29/10 - först då vet vi vad slutpriserna landar på. Du hittar auktionen på www.bilwebauctions.se
Taggar: Video

Hej!