Rekordpriser på Alfa-auktion!

Under klubban

Världens kanske största enskilda auktion av Alfa Romeo ägde rum på Rétromobile i Paris i helgen. Vi var där.

En av attraktionerna vid årets Rétromobile i Paris var auktionshuset Artcurials specialauktion av ett antal av 44 Alfa Romeo. De flesta av dem kom från en italiensk märkesentusiast som under en 30-årsperiod jobbat mot att få ihop en komplett samling av märkets alla modeller från 1950-talet och framåt.
I första hand hade han sökt exemplar i mint condtion men i brist på bättre även köpt bilar för renovering. Samtidigt hade han byggt upp en mycket fin samling av Ferraribilar men den hade han gjort sig med för att helt gå in för Alfa-Romeo.

Nu skulle också Alfasamlandet upphöra därför att han – som det lakoniskt sades i auktionskatalogen – skulle börja ägna sig åt sin familj. Auktionen gick mycket bra, endast fyra bilar blev osålda, de resterande 40 klubbades bort till nya ägare! De flesta bilarna gick högre än Artcurials uppskattade priser – kolla in resultatlistan här till höger.
Artcurial skulle också auktionera ut 130 andra bilar av karaktären investeringsobjekt så det var trångt mellan bilarna i deras stora monter på Rétromobile. Den får man inte besöka utan att köpa den ganska dyra och påkostade auktionskatalogen men det var ändå ovanligt mycket folk vid visningen - det var Alforna som drog till sig sina entusiaster.
Vi bjuder här på ett litet bildspel med en del av Alforna – många stod så inklämda att det att det inte gick att fotografera dem.

Kommentarer

#1
Hjalmar B

Kul reportage! Alfa 1900 är en favorit liksom 1970-talarna. Minns min Alfetta med glädje - trots allt!

#2
Bozze Lundgren

Inte mycket "roligt"på den auktionen. Kombin och 1900:an var det enda. Resten skräp.

#3
Reidar

Tvärtom mot vad Bozze tycker var det väldigt intressanta bilar. Kul att samlarbilsvärlden verkar breddas, förr var det bara "dyra" märken som gick på auktion. Nu kan även folkmärken som VW och Fiat och Alfa vara med! En Fiat Multipla från 50-talet gick nyligen för 33 000 euro!

#4
World star hiphop

Riktigt intressanta Alfor! Riktigt roligt att läsa om och se!

#5
håkan Wasén

Undrar vad en 1300 Junior 70-tal skulle ha kostat.De är ju inte s banliga ölänre

#6
Mats Holmberg

Bra skrivet Thore! Min egen 42-åring 2000 GT Veloce löpte förstås som en dröm längs roligare vägar än E4 när jag förflyttade mig definitivt till Skåne i mitten av september. Södra Ängby är nu Södra Sandby; man ska inte ändra för mycket... Men här är det vackert!

Hej!