Reportage

Saab 99 Turbo ladufynd på auktion!

Publicerad 26 februari 2020 (uppdaterad 26 februari 2020)
I nästan tjugo år har den stått i en lada. Nu ska en av de allra först tillverkade Saab 99 Turbo auktioneras ut.
En av de allra först tillverkade Saab 99 Turbo ska säljas efter många år i en lada i Jämtland
Det är en provbil som togs i trafik av Saab i maj 1977. Först i juli 1978 fick den sin första privata ägare och därefter har den bara bytt hand en gång till.

Den har stått avställd sedan 2001 och är i stort sett orörd och original även om motorn har bytts någon gång. Hur klädseln ser ut döljs av en original överdragsklädsel.

Enligt Jämtlands Auktionsbyrå som fått uppdraget att sälja Saaben så är lacken matt, det finns rost under dörrarna och innertaket hänger.

Men ladudammet medföljer inte vid köp. Saaben har tagits ut ur ladan och besiktigats för första gången på tjugo år. Även om den blev godkänd vid besiktningen så finns det saker att åtgärda. Förutom rosten så finns det andra fel som att lysknappen brunnit. Men det är ändå "ett bra rullande objekt" enligt Jämtlands Auktionsbyrå. I annonsen står det att "bilen går mycket bra och känns pigg vid körning".

Utropspriset är en krona och auktionen går ut den 11 mars. Klicka här för att komma till auktionen på Tradera!

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.