Saab 900 Aero med unik historia på auktion!
Reportage

Publicerad 23 november 2020 (uppdaterad 26 november 2020)
Saabs tekniske direktör Stig-Göran Larsson visste hur han ville ha sin tjänstebil. Nu ska hans pärlemovita Saab 900 Turbo 16 Aero säljas på auktion. Uppdatering: Efter en utdragen budstrid såldes Saaben för 270 500 kronor!
En av nyheterna till 1984 års modell var Saab 900 Turbo 16 Aero. Bara ett fåtal lackerades i den speciella pärlemovita kulören. En av dessa bilar togs ut som tjänstebil av Saabs tekniske direktör Stig-Göran Larsson.

Bilen specificerades enligt Stig-Göran Larssons önskemål och fick bland annat en del detaljer från 1985 års modell – som det då nya blå gripen-emblemet på motorhuven. Dessutom ville Larsson att Aerons sidokjolar skulle lackeras i en kontrasterande grå kulör och inte vara i samma pärlemovita färg som resten av karossen.

Efter att den bytt ägare inom familjen ett par gånger ägs Saab 900:an nu åter av Stig-Göran Larsson. Den har bara gått drygt 10 000 mil.

Visserligen har den lite synlig rost, men det är ändå troligt att det här exemplaret kan gå för en rekordsumma när Bilweb Auctions klubbar den fredagen den 26/11. I skrivande stund har det högsta budet redan passerat auktionsfirmans bedömda värde på 150 000 - 170 000 kronor med råge.

På auktionen säljer Stig-Göran Larsson faktiskt en till tidigare tjänstebil: en Saab 9000 CS Aero Turbo 16 1992. Den eller de som vinner auktionerna på bilarna får äran att hämta ut dem på Saab Car Museum i Trollhättan där de finns just nu.

Uppdatering: Det blev en utdragen strid mellan två budgivare som slutade med en sista budhöjning på bara 500 kronor! Det vinnande budet blev 270 500 kronor plus auktionsföretagets inropsavgift på fem procent. Stig-Göran Larssons Saab 9000 CS Aero 1993 såldes för 129 000 kr. Auktionen avslutades på förmiddagen den 26/11, du hittar auktionen på: www.bilwebauctions.se

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.